O ZUŠ-ke

Študijné odbory a predmety

Hudobný odbor

Prvým odborom, ktorý sa v našej škole začal vyučovať, bol odbor hudobný. V začiatkoch samostatnosti ĽŠU (ľudovej školy umenia) tento odbor navštevovalo 74 žiakov. Vyučovala sa hra na klavíri, husliach, gitare, ale najväčší záujem bol o hru na akordeóne.

V školskom roku 1978/1979 sa začína vyučovať aj hra na zobcovej flaute. Neskôr sa pridala výučba hry na violončele, klarinete a trúbke. V roku 1996 pribudol k tradičným hudobným nástrojom aj moderný elektronický nástroj keyboard.

O rok neskôr v šk. roku 1997/1998 sa začína vyučovať hra na ľudových hudobných nástrojoch - heligónka, fujara, koncová píšťala.

Počas existencie školy v nej fungovali rôzne komorné zoskupenia, spevácke zbory a ľudové hudby. V súčasnosti v škole pôsobí sláčikový komorný orchester a detská ľudová hudba DFS Štrbianček.

V šk. roku 1989/1990 sa otvorila hudobná trieda v Základnej škole v Liptovskej Tepličke a v šk. roku 1994/1995 ju nasledovala aj Šuňava, kde sa pre veľký počet záujemcov o štúdium vytvorilo elokované pracovisko, taktiež v priestoroch základnej školy. Odvtedy sa v ZUŠ Štrba vystriedalo mnoho pedagógov vyučujúcich rôzne hudobné nástroje.

Dnes sa tu vyučuje hra na klavíri, na husliach, na akordeóne, na gitare, na flaute, hra na keyboarde, spev a hudobná náuka.

V školskom roku 2017/2018 pribudol v Štrbe akordeónový súbor a taktiež školská kapela. Nová kapela funguje aj na elokovanom pracovisku v Šuňave.

Odo dňa vzniku ZUŠ absolvovali naši žiaci množstvo vystúpení na rôznych podujatiach v spolupráci s OcÚ, ZŠ či MŠ na verejných koncertoch a súťažiach.

Tanečný odbor

Ako druhý odbor v Základnej umeleckej škole bol v školskom roku 1994/1995 otvorený tanečný odbor. Už od začiatku sa špecializuje na výučbu ľudového tanca. Žiaci TO sú zároveň členmi detských folklórnych súborov. V Štrbe je to Detský folklórny súbor Štrbianček a Folklórna skupina mladých Štrbian. V súčasnosti a zároveň aj najdlhšie v tomto odbore pôsobia pedagógovia Jana Doležalová a Ivona Hurajtová. Na elokovanom pracovisku v Šuňave bol TO otvorený v školskom roku 2005/2006 a jeho žiaci tvoria Detský folklórny súbor Šuňavček.

V tom istom školskom roku bol otvorený TO aj na elokovanom pracovisku v Liptovskej Tepličke, ktorý fungoval 5 rokov a jeho žiaci tvorili Detský folklórny súbor Turnička. Dnes DFS Turnička funguje vo vlastnej réžii a tanečný odbor na Liptovskej Tepličke otvorený nie je.

Žiaci tanečného odboru vystupujú na koncertoch ZUŠ, spolupracujú a vystupujú na podujatiach v obci a taktiež ich môžeme vidieť na rôznych vystúpeniach v okrese a kraji. Svoje tanečné schopnosti prezentujú na okresných, krajských i celoštátnych súťažiach, odkiaľ prinášajú výborné umiestnenia. Predstavili sa aj na viacerých folklórnych festivaloch doma i v zahraničí. Z domácich spomenieme hlavne festivaly "Východná" a "Zamagurské folklórne slávnosti".

V zahraničí účinkovali na medzinárodných festivaloch v Českej republike, Poľsku, Bulharsku, vo Francúzsku, v Chorvátsku, Srbsku a Čiernej Hore, v Lotyšsku a Ukrajine.

Výtvarný odbor

Pre veľký záujem rodičov, ale aj žiakov bol v Základnej umeleckej škole v Štrbe zriadený v školskom roku 2004/2005 výtvarný odbor. Hneď v prvom roku svojej školskej prevádzky mal 38 žiakov.

V šk. roku 2005/2006 bolo vyučovanie VO otvorené aj v elokovanom pracovisku Šuňava (24 žiakov) a následne v roku 2010/2011 v Liptovskej Tepličke (6 žiakov).

Žiaci VO sa pod vedením učiteľky Bc. Moniky Vojtekovej svojimi prácami podieľajú na výzdobe našej školy, ako aj priestorov na vyučovanie na elokovaných pracoviskách. Realizujú výzdobu na pódiách koncertných sál, pri rôznych koncertoch a vystúpeniach. Spolupracujú pri výrobe rekvizít, kulís a tematickej dekorácie pre iné odbory školy.

VO spolupracuje aj s inými organizáciami, hlavne s Obcou Štrba, ZŠ Štrba. Žiaci uskutočnili niekoľko výstav výtvarných prác a ich diela skrášľovali priestory aj v knižniciach v Štrbe a Šuňave. Pravidelne sa zapájajú do výtvarných súťaží organizovaných Európskym informačným centrom Europe Direct Poprad, rôznymi organizáciami, či umeleckými školami.

Absolventi VO sa umiestňujú na popredných priečkach talentových prijímacích skúšok na stredné školy umeleckého smeru. Mnohí žiaci pokračovali v štúdiu na stredných a vysokých školách a dnes svoje výtvarné umenie uplatňujú vo svojom povolaní.

Literárno-dramatický odbor

Najmladším odborom Základnej umeleckej školy v Štrbe je literárno-dramatický odbor, ktorý vznikol v roku 2005. Jeho prvou učiteľkou bola pani Marta Hybenová a po nej pani Anna Gavalierová.

V školskom roku 2012/2013 odbor viedla Mgr. Janka Teťáková a v súčasnosti je vedúcou literárno-dramatického odboru Mgr. Jana Pohlodová.

Napriek krátkemu trvaniu sa žiaci a žiačky tohto odboru stali pravidelnou súčasťou kultúrnych podujatí v našej obci a dosiahli výrazné úspechy aj na okresných súťažiach.

Spolupracujú aj s ostatnými odbormi v škole - moderujú koncerty a podujatia organizované školou, v spolupráci s výtvarným odborom tvoria kostýmy a kulisy k divadelným hrám. Úzko spolupracujú aj s Obcou Štrba, Základnou a Materskou školou v Štrbe.

Vyučovacie odbory na pracoviskách:

ŠTRBA:

Hudobný odbor:  hra na akordeóne, hra na flaute, hra na fujare, hra na gitare, hra na husliach, hra na keyboarde, hra na klavíri. sólový spev

ŠUŇAVA:

Hudobný odbor:  hra na akordeóne, hra na flaute, hra na gitare, hra na husliach, hra na keyboarde, hra na klavíri, sólový spev

LIPTOVSKÁ TEPLIČKA:

Hudobný odbor:  hra na akordeóne, hra na gitare, hra na husliach, hra na keyboarde, hra na klavíri

• Základná umelecká škola Štrba
    Hlavná 143/40, 059 38 Štrba